Čas se izteka in v Gazi nikjer več ni varno

Danes se je Varnostni svet OZN ponovno sestal na nujnem zasedanju o Gazi. Povod zanj je bil grozljivi napad na šolo al-Tabin v mestu Gaza 10. avgusta. Slovenija je podprla Alžirijo, ki je zahtevala sklic zasedanja, in poudarila, da je skrajni čas za dosego premirja ali pa naj Varnostni svet poskrbi, da bo do njega končno prišlo.

V izraelskem zračnem napadu na šolski kompleks, v katerem je našlo zatočišče več sto razseljenih družin, je bilo ubitih na desetine Palestincev, še mnogo drugih, tudi žensk in otrok, pa je bilo ranjenih. »Po prvih poročilih je bil to eden najbolj smrtonosnih napadov na šole, v katere se od izbruha konflikta zatekajo razseljeni ljudje,« je Varnostnemu svetu poročala Lisa Doughten, direktorica Urada za usklajevanje humanitarnih dejavnosti (OCHA).

Namestnica generalnega sekretarja Rosemary DiCarlo je dodala, da je bilo po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi v vojni doslej ubitih »skoraj 40.000 in ranjenih več kot 90.000 Palestincev. Približno 10.000 oseb še vedno pogrešajo in so najverjetneje pokopane pod ruševinami.«

Slovenija je ostro obsodila napad na šolo al-Tabin in ponovno pozvala k doslednemu spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava. Veleposlanik Samuel Žbogar je opozoril na »resne trditve, da se Hamas skriva med civilnim prebivalstvom v civilni infrastrukturi.« Po drugi strani smo bili v Gazi priča več vojaškim napadom na šole, zato se je veleposlanik zavzel za polno spoštovanje resolucije Varnostnega sveta 2601 o zaščiti izobraževanja v oboroženih konfliktih.

Deset mesecev po začetku vojne v Gazi je Slovenija resno zaskrbljena zaradi nevarnosti, da bi spor prerasel v širši regionalni konflikt. »Vse akterje v regiji pozivamo k čim večji zadržanosti, da se ne bi podali na pot, s katere ni vrnitve,« je poudaril veleposlanik Žbogar.

Ob nadaljevanju sovražnosti je več kot jasno, da se morata obe strani nujno zavezati k takojšnjemu dogovoru o premirju, izpustitvi talcev in povečanju humanitarne pomoči Gazi. »Ni več časa. Varnostni svet bi moral razpravljati, kako naj doseže spoštovanje svojih resolucij,« je še povedal veleposlanik Žbogar.

Ob koncu zasedanja je Slovenija odločno ponovila poziv, naj se končno doseže premirje ali pa naj Varnostni svet z izvajanjem svojih resolucij poskrbi, da bo do njega končno prišlo.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo