Za konflikt v Siriji ni vojaške rešitve
Varnostni svet se je danes sestal na nujnem zasedanju zaradi bliskovite ofenzive, ki so jo v Siriji sprožili teroristična skupina HTS in drugi…
Državni sekretar ministrstva za zunanje zadeve Marko Štucin se je v Varnostnem svetu udeležil zasedanj na visoki ravni o razmerah v Gazi in Ukrajini. V imenu Slovenije je pozval k odločnejšemu ukrepanju Varnostnega sveta ter spoštovanju mednarodnega prava in prava človekovih pravic. Obe zasedanji je vodil David Lammy, zunanji minister Velike Britanije, ki novembra predseduje Varnostnemu svetu.
V izjavi Slovenije o razmerah na Bližnjem vzhodu je Štucin obsodil stopnjevanje nasilja v Gazi in preteklo leto opisal kot obdobje “bolečine in uničenja, ki ga v novejši zgodovini ne pomnimo.” Obseg trpljenja je podkrepil z dejstvom, da je v Gazi razseljenih 90 odstotkov prebivalstva. Ob tem je pozval Varnostni svet, naj zahteva takojšnjo prekinitev ognja in takojšen dostop humanitarne pomoči.
Državni sekretar je obenem izrazil zaskrbljenost glede nestabilnosti v regiji, saj se nasilje v Libanonu in na Zahodnem bregu povečuje. Ponovil je zavezanost Slovenije diplomaciji in rešitvi dveh držav ter poudaril, da se mora izraelska okupacija Zahodnega brega končati. “Za vsako ceno moramo zaščititi mednarodno pravo,” je sklenil in pozval k podpori mednarodnim sodiščem, kot sta Meddržavno sodišče in Mednarodno kazensko sodišče, ki bi zagotovila odgovornost.
Na zasedanju Varnostnega sveta na visoki ravni o Ukrajini je Štucin ob 1000 dnevu vojne v Ukrajini spregovoril o svojem nedavnem obisku Kijeva in Buče ter poudaril, kako visok davek je vojna terjala od civilistov. “Prejšnji teden sem obiskal Bučo, eno od številnih lokacij, kjer so bila najdena množična grobišča. Samo v enem od njih je pokopanih 508 Ukrajincev,” je dejal. Število smrtnih žrtev med civilisti še naprej narašča.
Po njegovih besedah 1000 dni vojne v Ukrajini pomeni tudi 1000 dni neukrepanja Varnostnega sveta: “Z vsakim dnem neukrepanja se integriteta mednarodnega prava, vključno z Ustanovno listino OZN, zmanjšuje,” je izjavil Štucin. “Bolj kot kadarkoli prej je pomembno, da članice Varnostnega sveta obsodijo agresijo in zahtevajo spoštovanje mednarodnega prava.”
Državni sekretar je v zaključku izpostavil nujnost pravičnega in trajnega miru, ki bo spoštoval suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine. „Potrebujemo mir, ki ne bo spodkopaval mednarodnega prava. Slovenija bo Ukrajino podpirala na vsakem koraku in tako dolgo, kot bo to potrebno,” je sklenil.
Varnostni svet se je danes sestal na nujnem zasedanju zaradi bliskovite ofenzive, ki so jo v Siriji sprožili teroristična skupina HTS in drugi…
Danes je v VS potekalo zasedanje o napredku pri izvajanju agende o ženskah, miru in varnosti (WPS). V imenu Slovenije je VS nagovorila veleposlanica Darja Bavdaž Kuret…
Slovenija je novembra pozvala k dvema zasedanjema VS: prvemu o izstrelitvi medcelinske balistične rakete DLRK in drugemu o…