Napadi Izraela in Irana: Varnostni svet obe strani poziva k zadržanosti
Po izraelskih napadih na Iran in iranskem odzivu nanje 13. junija so se članice VS…
Pet evropskih članic Varnostnega sveta, med njimi tudi Slovenija, je zaradi skrajno zaskrbljujočega razvoja dogodkov v Gazi sklicalo brifing o humanitarnih razmerah in zaščiti humanitarnih delavcev v Gazi. Slovenija je zaprosila tudi za nujno poročilo o lakoti in podhranjenosti, saj je humanitarna skupnost pred kratkim opozorila, da dvema milijonoma civilistov na celotnem območju Gaze grozi huda lakota. Veleposlanik Samuel Žbogar je ponovno poudaril, da tudi v vojni veljajo pravila in da Gaza ni nobena izjema, toda tja že več kot deset tednov humanitarna pomoč sploh ne prihaja.
»Pol milijona Palestincev že zdaj trpi lakoto, prav v tem trenutku, ko se pogovarjamo. A naj bom jasen: stradanje kot metoda vojskovanja je strogo prepovedano po mednarodnem humanitarnem pravu in opredeljeno kot vojni zločin,« je dejal veleposlanik Žbogar ter pozval k odpravi blokade humanitarne pomoči in končanju stradanja.
Prav tako je veleposlanik pozval k spoštovanju temeljnih humanitarnih načel človečnosti, nevtralnosti, nepristranskosti in neodvisnosti. Ta humanitarna načela so v jedru humanitarnega delovanja ter v vseh vrstah kriz zagotavljajo učinkovito in etično dostavo pomoči. Veleposlanik je izrazil neomajno podporo sistemu razdeljevanja pomoči, ki so ga vzpostavili OZN in njegovi humanitarni partnerji ter ga izvajajo v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom in humanitarnimi načeli. Že dolgo delujoča mreža agencij OZN in nevladnih organizacij mora ostati osrednji steber humanitarnega odziva. »Zavračamo vsak model, ki ne dosega minimalnih meril za načelno humanitarno podporo. Vključno s tistim, ki ga je nazadnje predstavil Izrael,« je pojasnil Žbogar.
Ker se napadi na humanitarne delavce v Gazi nadaljujejo, je veleposlanik Žbogar ponovno izpostavil, da je vsem humanitarcem nujno treba omogočiti delo v varnih razmerah. »Število incidentov, v katerih umirajo ali so hudo ranjeni humanitarni delavci, je nesprejemljivo. Pozivamo k njihovi zaščiti in zahtevamo odgovornost za vse pretekle incidente,« je dodal. Od začetka vojne v Gazi je življenje izgubilo 418 humanitarnih delavcev.
Vojna v Gazi se mora končati.
Po izraelskih napadih na Iran in iranskem odzivu nanje 13. junija so se članice VS…
Generalna skupščina OZN, ki šteje 193 članov, je danes izrazila močno podporo…
Države članice VS so izrazile globoko zaskrbljenost zaradi stopnjevanja nasilja v…