Glas Afrike bi morali slišati in ceniti

Danes je v Varnostnem svetu OZN potekala razprava na visoki ravni o zgodovinskih krivicah in krepitvi učinkovite zastopanosti Afrike v tem telesu. Svet se je od leta 1945 korenito spremenil, kar pa se ne odraža v trenutni sestavi VS. Afrika ostaja premalo zastopana tako v VS kot v svetovni arhitekturi miru in varnosti. Slovenija je poudarila, da Varnostni svet ne bi smel ostati zamrznjen v času, temveč bi se moral razvijati in prilagajati.

Reforma Varnostnega sveta OZN še nikoli ni bila tako nujna. Med drugim bi morali obravnavati premajhno zastopanost Afrike, zaradi česar VS ne more učinkovito reševati zapletenih izzivov v Afriki in drugod po svetu.

»Če želimo Varnostnemu svetu zagotoviti resnično verodostojnost in legitimnost, se moramo odzvati na dolgoletne pozive Generalne skupščine, različnih regionalnih skupin in nekaterih stalnih članic VS ter popraviti to krivico,« je med razpravo pozval generalni sekretar OZN António Guterres. Dodal je, da »skoraj polovica vseh mirovnih operacij OZN poteka v afriških državah, ki tudi same že leta pošiljajo svoje vojake na svetovna žarišča, trenutno v Libanon.« A kljub temu v Varnostnem svetu niso resnično zastopane.

Afriške pobude si zaslužijo podporo in morali bi prisluhniti njihovim potrebam. Slovenija se zavzema za popravo zgodovinskih krivic ter poziva k oblikovanju VS, ki bo v celoti legitimen, učinkovit in ustrezen. »Prizadevati si moramo za Varnostni svet, v katerem glas Afrike ne bo le slišan, temveč bo pomembno sooblikoval politike za spoprijemanje z izzivi, ki ogrožajo mir in varnost v regiji in po svetu,« je dejal veleposlanik Samuel Žbogar. Poudaril je, da je pri reševanju varnostnih vprašanj na afriški celini – v Somaliji, Sudanu, Sahelu in drugod – zelo pomembno nadaljnje sodelovanje med Varnostnim svetom in Afriško unijo.

Afrika si v Varnostnem svetu zasluži odločen in stalen glas. Slovenija ima pozitivno mnenje o skupnem afriškem stališču in bo še naprej tvorno sodelovala v razpravah o reformi.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo