Ministrica Fajon: Na Zahodnem bregu vre

Podpredsednica Vlade RS in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je danes predsedovala razpravi Varnostnega sveta (VS) Organizacije združenih narodov (OZN) o nezakonitih izraelskih naselbinah na Zahodnem bregu. Razprava, osredotočena na izvajanje resolucije VS 2334, je bila usmerjena predvsem v vprašanje zagotavljanja pogojev za rešitev dveh držav, Izraela in Palestine.

“Od začetka vojne je minilo že skoraj eno leto, toda opustošenje in neizmerno trpljenje civilistov se še kar nadaljujeta. A kljub temu tako kot matere, s katerimi sem se pogovarjala (marca v Ljubljani), ne opuščam upanja. Prvič, spoštovati moramo mednarodno pravo. Že od prvega dne tega konflikta pozivamo k spoštovanju mednarodnega prava. Drugič, potrebujemo spoštovanje. Več spoštovanja do prevladujočega mišljenja širšega članstva OZN, ki zahteva premirje ter pravičen in trajen mir. Tretjič, potrebujemo pogum. Pogum, da smo zvesti svojim zavezam glede rešitve dveh držav, ki je še vedno edina pot do trajnega miru. To govorim kot zunanja ministrica države, ki se je jasno zavzela za mir v tem konfliktu in države, ki je priznala Palestino in ki k priznanju poziva tudi druge. Odločeni smo, da bomo v Varnostnem svetu dejavni in da bomo izpolnili obljube iz kampanje: krepimo zaupanje in varujemo prihodnost. Za konec, potrebujemo diplomacijo. Da dosežemo premirje, potrebujemo diplomacijo. Predstavljam si mater v Gazi, ki žari od veselja, ker se njen otrok lahko spet šola. Predstavljam si mater v Tel Avivu, ki ji ni treba učiti otroka, kako se uporablja zaklonišče. Predstavljam si mater v Dženinu, ki ni v skrbeh, da bodo njenega otroka pridržali. O takšni prihodnosti sanjam – prihodnosti, v kateri mir ni le mogoč, ampak je resničen. Prvi korak k takšni resničnosti je takojšnje premirje,” je v razpravi poudarila ministrica Fajon.

Spomnila je, da se resolucije VS in začasne odredbe Meddržavnega sodišča povsem ignorirajo in da takšne kršitve spodkopavajo verodostojnost institucij in svetovno zaupanje. “V senci grozljivih razmer v Gazi sta se politika naseljevanja in širjenje naselij razmahnila do neslutenih razsežnosti, nasilje priseljencev narašča, na Zahodnem bregu vre. Na negativne trende se je treba odzvati s pozitivnimi in konkretnimi ukrepi. Zato me zelo veseli, da je Generalna skupščina po svetovalnemu mnenju Meddržavnega sodišča sprejela resolucijo, ki vsebuje konkretne korake k pripravi načrta za mir. Čas je, da Varnostni svet sledi temu zgledu,” je dodala.

V razpravi sta kot posebna poročevalca sodelovala tudi nekdanja vodja programa ZN za razvoj in nekdanja predsednica vlade Nove Zelandije Helen Clark kot predstavnica neformalne skupine uglednih osebnosti Starešine (Elders), ki jo je leta 2007 ustanovil Nelson Mandela, in posebni koordinator za mirovni proces na Bližnjem vzhodu Tor Wennesland. Slednji je poročal o aktualnih razmerah v Gazi in na Zahodnem bregu, vključno z zaskrbljujočimi trendi širjenja naselbin. Predstavil je podrobno poročilo o implementaciji resolucije VS OZN 2334, ki se med drugim dotika naselbin, hujskaške retorike ter korakov proti miru in rešitve dveh držav. Clark je predlagala vodilna načela za trajnostni mir, ki vključujejo članstvo Palestine v OZN in priznanje Palestine, normalizacijo odnosov med Izraelom in arabskimi državami, varnost Palestine in Izraela ter enotno vladanje nad Gazo, Zahodnim bregom in Vzhodnim Jeruzalemom z opolnomočenim palestinskim osvobodilnim gibanjem.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo
I feel SLOVENIA