Ministrica Fajon v Varnostnem svetu: Slovenija bo vedno glas zatiranih žensk in deklic v Afganistanu

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je v New Yorku vodila razpravo Varnostnega sveta (VS) o posebni politični misiji Združenih narodov v Afganistanu, s poudarkom na vedno slabšem položaju žensk in deklic. To je prva v nizu razprav, ki jih bo ministrica vodila v septembru, ko Slovenija predseduje VS, na sedežu Združenih narodov pa se na zasedanju Generalne skupščine tradicionalno zberejo svetovni voditelji.

»Številni dekreti, s katerimi Talibani vsakič znova afganistanskim ženskam in deklicam odvzamejo kakšno pravico, predstavljajo sistemsko preganjanje in so v nasprotju z Rimskim statutom. Zato si ne smemo zatiskati oči in ne smemo biti tiho ob zatiranju polovice afganistanske družbe. Prihodnost katerekoli države, tudi Afganistana, ni na pravi poti, če ni vključujoča. Že tri leta je izobrazba v Afganistanu ‘privilegij’ za deklice do 12. leta. Že tri leta so ženske v Afganistanu prikrajšane za pravico, da pridobivajo znanja in veščine ter s tem so-oblikujejo prihodnji razvoj svoje družbe. Najnovejši predpisi, ki dodatno zaostrujejo omejitve za ženske in deklice, ko gre za obnašanje v javnosti, rišejo temno sliko afganistanske prihodnosti,« je v razpravi poudarila ministrica Fajon. Vprašala se je, kaj lahko mednarodna skupnost naredi v zvezi s tem in se strinjala z ostalimi sodelujočimi, da je nujno, da nadaljujemo s podporo in opolnomočenjem afganistanskih žensk in deklic. »Za utišane afganistanske ženske moramo znotraj mednarodne skupnosti poiskati prostor, kjer bo njihov glas slišan. Slovenija jim bo vedno prisluhnila in jih podpirala,« je zaključila Fajon.

Na razpravi so kot posebne gostje (tako imenovane poročevalke) sodelovale posebna predstavnica generalnega sekretarja Organizacije združenih narodov (OZN) za Afganistan in vodja misije OZN v Afganistanu (angleško United Nations Assistance Mission in Afghanistan – UNAMA) Roza Otunbayeva, izvršna direktorica Agencije Združenih narodov za ženske (angleško – UN Women) Sima Sami Bahous in predstavnica afganistanske civilne družbe Mina. Ministrica Fajon se je ločeno srečala z Otunbayevo in predstavnico afganistanske civilne družbe in se obema zahvalila za pomembno delo, ki ga opravljata. Spomnila je, da prisotnost misije UNAMA v Afganistanu ostaja ključnega pomena, predstavnici afganistanske civilne družbe pa je zagotovila, da se bo Slovenija še naprej zavzemala, da bo glas utišanih afganistanskih žensk v mednarodni skupnosti slišan.

Pred razpravo so predstavniki Varnostnega sveta – Ekvadorja, Francije, Gvajane, Japonske, Malte, Južne Koreje, Sierra Leone, Slovenije, Švice, Združenega kraljestva in Združenih držav – predstavili skupne zaveze držav podpornic Agende Ženske, mir in varnost. »Globoko smo zaskrbljeni glede poslabšanja položaja žensk in deklic v Afganistanu. Talibani so sprejeli vrsto ukrepov, ki močno posegajo v njihove pravice in omejujejo njihovo udejstvovanje v javnem življenju. Odštevamo že več kot 1100 dni eklatantne zlorabe in teptanja pravic žensk. Takšnemu poslabšanju stanja človekovih pravic nismo priča nikjer drugje na svetu,« je v imenu vseh podpisnic skupne izjave in v vlogi predsedujoče VS OZN povedala ministrica Fajon. »Talibane pozivamo, naj nemudoma prenehajo z diskriminatornimi praksami, ki ne le omejujejo človekove pravice in osnovne svoboščine afganistanskih žensk in deklic, ampak tudi onemogočajo skupne napore Talibanov in mednarodne skupnosti za izboljšanje življenja vseh Afganistancev,« je še poudarila Fajon.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo
I feel SLOVENIA