Kriza zaščite civilistov v Sudanu – 16 milijonov otrok potrebuje pomoč
Varnostni svet se je danes ponovno sestal zaradi pereče krize…
Februarja smo obeležili tretjo obletnico vojne v Ukrajini, prav tako je Varnostni svet sprejel resolucijo o DR Kongo, v kateri je Ruando pozval, naj preneha podpirati uporniško skupino M23 in nemudoma umakne svoje sile z ozemlja sosednje DR Kongo. Po odprti razpravi z naslovom Voditeljstvo za mir, ki jo je med septembrskim predsedovanjem organizirala Slovenija, je kitajsko predsedstvo februarja pripravilo razpravo o multilateralizmu, reformah in izboljšanju globalnega upravljanja.
Tri leta po začetku obsežne ruske invazije na Ukrajino je Varnostni svet na predlog ZDA sprejel resolucijo, s katero poziva k čimprejšnjemu končanju spopadov. Slovenija se je skupaj z Dansko, Francijo, Grčijo in Združenim kraljestvom, ki predstavljajo enotni glas regije, vzdržala glasovanja. V obrazložitvi glasu je veleposlanik Samuel Žbogar podprl cilj resolucije, a poudaril, da morajo sleherna mirovna pogajanja potekati v okviru načel iz Ustanovne listine OZN, ki vključujejo tudi načeli suverene enakosti in ozemeljske celovitosti držav.
V odziv na predloge o prisilni preselitvi Palestincev iz Gaze je Slovenija izpostavila, da so takšne zamisli nesprejemljive, saj pomenijo grobo kršitev mednarodnega prava. Slovenija razume, da je za razrešitev izraelsko-palestinskega spora edina pravična in uresničljiva pot rešitev dveh držav. Palestinci imajo pravico živeti na svoji zemlji in o svoji prihodnosti odločati v skladu z načelom o samoodločbi.
Varnostni svet je na tretji izredni seji ponovno obravnaval stopnjevanje konflikta v DR Kongo. Veleposlanik Samuel Žbogar je pozval k prenehanju sovražnosti in nasilja nad civilisti ter k zagotavljanju varnega humanitarnega dostopa. Poudaril je, da se morajo strani vrniti k dialogu in odpraviti vse omejitve, ki ovirajo prosto gibanje misije MONUSCO. Slovenija je pozdravila sprejem resolucije, s katero Varnostni svet od uporniške skupine M23 zahteva, naj prekine sovražnosti, in Ruando poziva, naj nemudoma umakne svoje sile z ozemlja DR Kongo.
Skoraj dve leti trajajoči nenehni spopadi so Sudan pripeljali v nevzdržne razmere in povzročili ogromno trpljenja. Na rednem mesečnem brifingu so članice Varnostnega sveta razpravljale o najnovejših zaskrbljujočih dogodkih v državi. Veleposlanik Žbogar je ponovil pozive Slovenije h končanju sovražnosti in takojšnjemu premirju. Pozval je k spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava in mednarodnega prava človekovih pravic ter zavez iz Džede. Zaradi hude humanitarne krize brez primere je v Sudanu nujno treba zagotoviti varen in neoviran humanitarni dostop do vseh civilistov, ki potrebujejo pomoč.
Slovenija je sodelovala tudi na rednem mesečnem brifingu o Siriji, kjer je pozvala k vključujočemu političnemu procesu, v katerem bodo lahko ženske v polni meri in varno sodelovale. Le tak proces lahko privede do trajne politične rešitve. Veleposlanik Samuel Žbogar je pozval tudi k izvajanju resolucije VS OZN 2254 in opozoril na potrebo po spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti in enotnosti Sirije.
V odprti razpravi o multilateralizmu so članice OZN ponovno potrdile, da so še vedno zavezane svetovni organizaciji in imajo vero vanjo. Razprava je sledila poudarkom na odprti razpravi Voditeljstvo za mir, ki jo je Slovenija organizirala med svojim predsedovanjem Varnostnemu svetu septembra lani. Slovenija je pozvala k oživitvi OZN in izpolnitvi ustanovne obljube, da bo prihodnje rodove obvarovala pred strahotami vojne.
Prav tako je Slovenija obžalovala odločitev ZDA o uvedbi sankcij proti Mednarodnemu kazenskemu sodišču. Pravosodnim institucijam in njihovemu osebju je v interesu pravičnosti treba omogočiti neodvisno delovanje. Pravosodne in pravne strokovnjake je zato treba obvarovati pred grožnjami in zunanjimi vplivi. Slovenija se bo še naprej zavzemala za spoštovanje vladavine prava, vključno z mednarodnim pravom in sodnimi odločbami.
Pregled arhitekture OZN za izgradnjo miru (PBAR), ki ga skupaj vodita veleposlanik Samuel Žbogar in egiptovski veleposlanik Osama Abdel Kalek, je v polnem teku. Oba veleposlanika sta sodelovala na posvetovanju o PBAR v Ženevi, kjer so udeleženci poudarili, da je treba humanitarna in razvojna prizadevanja povezati s prizadevanji za krepitev človekovih pravic in izgradnjo miru. V New Yorku sta se slovenski in egiptovski stalni predstavnik srečala še z namestnikom generalnega sekretarja za mirovne operacije Lacroixem in pomočnico generalnega sekretarja za podporo mirovnim operacijam Spehar. Govorili so o krepitvi vidnosti in prizadevanj OZN za izgradnjo miru.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je prek video povezave nagovorila udeležence dogodka v počastitev 10. mednarodnega dneva žensk in deklet v znanosti. Izpostavila je, da »opolnomočenje žensk v znanosti ni ključnega pomena le za spodbujanje enakosti spolov, temveč tudi za ustvarjanje bolj zdravih družb, močnejših gospodarstev in bolj miroljubnega sveta.«
Slovenija je odločno podprla izjavo za javnost VS OZN o osebju OZN in humanitarnih delavcih, ki so jih v Jemnu pridržali hutijevci. V izjavi je Varnostni svet OZN obsodil tragično smrt uslužbenca Svetovnega programa za hrano v hutijevskem pridržanju ter zahteval takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh preostalih pridržanih oseb. Humanitarni delavci nikoli ne smejo biti tarča in Slovenija se bo vedno postavila v njihov bran.
Varnostni svet je v februarju sprejel tudi resolucijo o podaljšanju mandata skupini strokovnjakov, ki pomaga odboru za sankcije proti Sudanu.
Varnostni svet se je danes ponovno sestal zaradi pereče krize…
Danes svet že petdesetič obeležuje mednarodni dan žensk…
Ob tretji obletnici vojne v Ukrajini, ki traja, odkar je Ruska federacija začela…