Za konflikt v Siriji ni vojaške rešitve
Varnostni svet se je danes sestal na nujnem zasedanju zaradi bliskovite ofenzive, ki so jo v Siriji sprožili teroristična skupina HTS in drugi…
Varnostni svet OZN je oktobra obravnaval različne teme od Afrike, Bližnjega
vzhoda in Ukrajine do Haitija. Slovenija je zaprosila za dva brifinga, skupaj z Alžirijo o humanitarnih razmerah v Gazi in skupaj z ZDA o Ukrajini. Državna sekretarka na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve dr. Melita Gabrič je sodelovala v letni odprti razpravi o ženskah, miru in varnosti, kjer se je zavzela za večjo vključenost žensk v vse mirovne procese, povečano financiranje ženskih organizacij na lokalni ravni in okrepljeno odgovornost za hude kršitve pravic žensk in deklic.
Opolnomočenje žensk in deklic je ključni gradnik pri vzpostavljanju bolj miroljubnega
sveta in doseganju trajnejših mirovnih dogovorov. »Zagotavljanje večje vključenosti
žensk v mirovne procese je torej ključnega pomena pri izgradnji odpornih in uspešnih
družb,« je poudarila državna sekretarka dr. Gabrič. Dodala je še, da sta pri tem izjemno
pomembna boj proti nekaznovanosti ter preprečevanje spolnega nasilja in nasilja na
podlagi spola.
Bližnji vzhod
7. oktobra je bila obletnica hudega terorističnega napada Hamasa na Izrael, ki je sprožil leto spopadov s tragičnimi posledicami za palestinski narod. Skrajni čas je, da se ta vojna konča, da Izrael izpusti talce in da sprti strani dosežeta dogovor o prekinitvi ognja. Rešitev dveh držav je predpogoj za skupno prihodnost Izraelcev in Palestincev. »Slovenija ne bo izgubila upanja, da bo Varnostni svet nastopal enotno,« je povedal veleposlanik Samuel Žbogar.
Glede na slabšanje razmer na Bližnjem vzhodu, ko se konflikt širi po regiji, je Slovenija ponovno pozvala, naj vse vpletene strani nemudoma dosežejo celovito premirje, umirijo napetosti, se vzdržijo sovražnosti in spoštujejo mednarodno pravo, vključno z mednarodnim humanitarnim pravom. »Krog nasilja je treba prekiniti,« je dejala namestnica stalnega predstavnika Ondina Blokar Drobič.
Člani Varnostnega sveta OZN so ponovno izrazili polno podporo generalnemu sekretarju OZN po odločitvi Izraela, da ga razglasi za nezaželeno osebo.
Na izraelske napade na mirovno misijo UNIFIL se je skupina desetih izvoljenih članic OZN odzvala z izjavo za javnost, v kateri je Izrael pozvala, naj nemudoma ustavi napade ter v celoti spoštuje in izvaja resolucijo Varnostnega sveta 1701.
Slovenija je ostro obsodila zakonodajo o prepovedi delovanja Agencije OZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA), ki jo je sprejel izraelski parlament. Ker je UNRWA osrednja agencija, ki jo je Generalna skupščina OZN ustanovila za zagotavljanje pomoči Palestincem, bi izvajanje te zakonodaje resno vplivalo na njeno delovanje.
Ukrajina
Slovenija je skupaj z ZDA zaprosila za brifing o Ukrajini, kjer je razprava tekla o najnovejših varnostnih in humanitarnih razmerah. Veleposlanik Žbogar je izrazil resno zaskrbljenost zaradi stopnjevanja vojne, ki vodi v rekordno število civilnih žrtev in uničevanje kritične civilne infrastrukture. Nujno je treba preprečiti jedrski incident ter si še naprej prizadevati za pravičen in trajen mir v Ukrajini. Poleg tega posebno skrb zbuja napotitev sil DLRK v Evropi.
Haiti
Na zasedanju Varnostnega sveta o Haitiju je Slovenija ostro obsodila brutalno nasilje tolp, vključno z napadom v Pont Sondéju. Ker so se razmere v državi poslabšale, mora nujno izboljšanje varnosti spremljati tudi politični napredek. Namestnica stalnega predstavnika Ondina Blokar Drobič se je pridružila pozivu generalnega sekretarja h krepitvi humanitarnih prizadevanj.
Afrika
V razpravi glede vojne v Sudanu, kjer humanitarno pomoč potrebuje skoraj 25 milijonov ljudi, je Slovenija ponovno poudarila, da tega konflikta ni mogoče rešiti z vojskovanjem. Prednostne naloge ostajajo prenehanje sovražnosti, zaščita civilistov ter varen in neoviran humanitarni dostop. Da bi se nepopisna grozodejstva ljudi končala, je Slovenija izrazila pripravljenost podpreti enotno in odločno ukrepanje za mir v Sudanu.
Varnostni svet OZN je razpravljal tudi o razmerah v Somaliji. Slovenija je izpostavila ključno vlogo misije OZN v Somaliji (UNSOM) in krepitve vloge somalijskih voditeljic. Poleg tega je obsodila napade na civiliste, ki jih izvaja militantna skupina Al Šabab, in pozvala k skupnemu odzivu.
Slovenija je 17. oktobra sodelovala na letnem neformalnem seminarju med članicami Varnostnega sveta OZN in Sveta Afriške unije za mir in varnost. Na letošnjem srečanju v Tarrytownu so udeleženci obravnavali širok nabor vprašanj miru in varnosti.
Ob dnevu Združenih narodov, ki ga obeležujemo 24. oktobra, je veleposlanik Žbogar poudaril vlogo OZN ne le kot foruma za dialog, temveč kot organizacije, ki ima mehanizme za umirjanje kriz ter ohranjanje mednarodnega miru in varnosti.
V tednu mednarodnega prava OZN od 21. do 25 oktobra je Slovenija skupaj z Madžarsko gostila dogodek o krepitvi pravnih okvirov za zaščito vode v oboroženih spopadih.
Oktobra je Varnostni svet podaljšal mandate misij Združenih narodov v Kolumbiji, Libiji, Somaliji in Zahodni Sahari.
Varnostni svet se je danes sestal na nujnem zasedanju zaradi bliskovite ofenzive, ki so jo v Siriji sprožili teroristična skupina HTS in drugi…
Danes je v VS potekalo zasedanje o napredku pri izvajanju agende o ženskah, miru in varnosti (WPS). V imenu Slovenije je VS nagovorila veleposlanica Darja Bavdaž Kuret…
Slovenija je novembra pozvala k dvema zasedanjema VS: prvemu o izstrelitvi medcelinske balistične rakete DLRK in drugemu o…