Ministrica Fajon: Mirovne operacije OZN bolj kot kadarkoli prej potrebujejo enotno podporo Varnostnega sveta
Danes je v Varnostnem svetu OZN, ki mu v septembru predseduje Slovenija, potekala odprta razprava z naslovom…
S 1. avgustom je enomesečno rotirajoče predsedovanje Varnostnemu svetu OZN prevzela Sierra Leone. Države članice so obravnavale več groženj mednarodnemu miru in varnosti, predvsem v Afriki. Slovenija je pozvala k oblikovanju popolnoma legitimnega in učinkovitega VS, v katerem bi Afrika imela močnejši glas. Poleg tega je Slovenija podprla sklic zasedanj o razglasitvi lakote v Sudanu in o razmerah v Gazi po napadu na šolo Al Tabin.
Slovenija je ob svetovnem dnevu humanitarne pomoči skupaj s Švico oblikovala elemente za izjavo za medije, ki jih je Varnostni svet kasneje potrdil. Po poltretjem letu vojne v Ukrajini sta Slovenija in ZDA pozvali k srečanju, na katerem so članice razpravljale o zadnjih dogodkih.
Po objavi poročila Odbora za pregled lakote 1. avgusta, v katerem so ugotovili, da je v taborišču Zamzam za notranje razseljene osebe v Severnem Darfurju vladala lakota, so članice VS razpravljale o humanitarnih razmerah v Sudanu. Ob tem ko v hudi lakoti živi kar 26 milijonov ljudi, je Slovenija čutila dolžnost, da podpre sklic zasedanja VS.
»V 21. stoletju ni prostora za lakoto,« je v uvodnem nagovoru poudaril veleposlanik Samuel Žbogar. Ker so humanitarne razmere v Sudanu še vedno zaostrene, je veleposlanik znova pozval, da se zagotovita neoviran in varen humanitarni dostop ter takojšnja prekinitev ognja. »Samo s trajno politično rešitvijo lahko preprečimo širjenje lakote in ublažimo človeško trpljenje,« je dodal.
V zvezi s spopadi v Gazi je Slovenija podprla Alžirijo, ki je po izraelskem napadu na šolo Al Tabin v Gazi 10. avgusta pozvala k sklicu nujnega zasedanja VS. Slovenija je obsodila napad na šolsko zgradbo in znova pozvala k doslednemu spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava, vključno z resolucijo Varnostnega sveta št. 2601 o zaščiti šol in izobraževalnih ustanov v oboroženih spopadih.
Veleposlanik Žbogar je odločno podprl pogajalce Egipta, Katarja in Združenih držav Amerike, ki si prizadevajo za dokončno oblikovanje dolgo pričakovanega dogovora o prekinitvi ognja. Če se to ne bo zgodilo, bi moral VS z izvajanjem svojih resolucij poskrbeti, da končno pride do premirja. »Časa ni več na pretek,« je dejal veleposlanik in pozval vse akterje v regiji, naj se zadržijo, kolikor je le mogoče, sicer ne bo več poti nazaj.
Poleg tega je Slovenija izrazila popolno podporo pozivu generalnega sekretarja k zdravstveni prekinitvi spopadov v Gazi in pozvala k dnevom miru, da bi lahko tamkajšnje otroke takoj cepili proti otroški paralizi.
Ruski napad na Ukrajino je dosegel mejnik poltretjega leta, zato sta Slovenija in ZDA zahtevali sklic zasedanja VS. »Že samo število človeških življenj, ki jih je terjala ta vojna, je nezaslišano, nujno moramo poiskati pot do pravičnega in trajnega miru za Ukrajino in njene ljudi,« je poudaril veleposlanik in pozval k začetku mirovnega procesa. Poleg tega je Žbogar v razpravi opozoril na ogroženost jedrskih elektrarn med oboroženimi spopadi in poudaril, da mora VS obravnavati tudi področje jedrske varnosti in zaščite. Slovenija je pripravljena sodelovati.
Ob svetovnem dnevu humanitarne pomoči 19. avgusta je Slovenija skupaj s Švico oblikovala elemente izjave za medije v podporo humanitarnim delavcem in v prizadevanjih za odpravo zaskrbljujočih kršitev mednarodnega prava, katerega namen je bil med drugim zaščititi humanitarno osebje po vsem svetu. VS je elemente potrdil.
Pred odprto razpravo o preprečevanju konfliktov in vzpostavljanju miru so Sierra Leone, Slovenija in Švica predstavile skupno pobudo za novo agendo za mir. Tri države, ki bodo avgusta, septembra in oktobra predsedovale Varnostnemu svetu, so izrazile zaskrbljenost zaradi naraščanja konfliktov po svetu in se želijo bolj osredotočiti na preprečevanje. Zavezale so se, da bodo v VS spodbujale preprečevanje konfliktov, saj se lahko le tako prekine krog nasilja in postavijo temelji za mirnejši in stabilnejši svet.
Na razpravi na visoki ravni o odpravljanju zgodovinskih krivic in krepitvi učinkovite zastopanosti Afrike v VS, ki je bil eden glavnih dogodkov v času predsedovanja Sierre Leone, je Slovenija poudarila, da VS ne bi smel ostati zamrznjen v času. Moral bi se razvijati in prilagajati. Svet se je od leta 1945 močno spremenil in sedanja sestava VS tega ne odraža; Afrika ostaja premalo zastopana, reforma tega organa pa se zdi nujna bolj kot kadarkoli prej. Slovenija se zavzema za popravo te zgodovinske krivice in poziva k oblikovanju Varnostnega sveta, ki bo popolnoma legitimen in učinkovit. Glas Afrike bi morali slišati in ceniti.
Varnostni svet OZN se je ob pospešenem krčenju mirovnih operacij v razpravi posvetil tudi agendi o ženskah, miru in varnosti, na katero to krčenje vpliva. Slovenija je ponovno poudarila, da ni miru brez močne vloge žensk, in opozorila na potrebo po njihovem polnem, enakopravnem, smiselnem in varnem sodelovanju v mirovnih procesih in varnostnih zadevah, tudi v prehodnem obdobju. Ključno je podpreti ženske in jim omogočiti, da sooblikujejo usodo svojih skupnosti. Zaščititi je treba njihove pravice in zagotoviti odgovornost za spolno nasilje in nasilje na podlagi spola.
Slovenija je sodelovala tudi pri praznovanju 75. obletnice Ženevskih konvencij, ki ga je 26. avgusta v Ženevi gostila Švica. Slovenija je v svojem nastopu poudarila, da je edini način za zaščito človeštva v najhujših razmerah, kot so oboroženi spopadi, polno spoštovanje in izvajanje mednarodnega humanitarnega prava.
Danes je v Varnostnem svetu OZN, ki mu v septembru predseduje Slovenija, potekala odprta razprava z naslovom…
Veleposlanik Samuel Žbogar, predstavnik Slovenije v Varnostnem svetu OZN, je danes prebral naslednjo izjavo…
Na prvem zasedanju Varnostnega sveta OZN med slovenskim predsedovanjem so članice obravnavale različne vidike sedanje krize na Bližnjem vzhodu. Dotaknili so se…