Bližnji vzhod: vsi vpleteni bi morali na prvo mesto postaviti takojšnjo umiritev razmer in diplomacijo
Po najnovejšem izbruhu nasilja se je Varnostni svet sestal na nujnem zasedanju in…
V Varnostnem svetu OZN je bil danes osrednji dogodek v času predsedovanja Slovenije, in sicer odprta razprava »Voditeljstvo za mir«, ki je obravnavala delovanje Varnostnega sveta na primeru treh zunanjepolitičnih tem: Ukrajine, Bližnjega vzhoda in Sudana. Vodil jo je predsednik vlade dr. Robert Golob.
Pred začetkom odprte razprave »Voditeljstvo za mir« v VS OZN je premier dr. Golob v izjavi za medije povedal, da je danes število oboroženih spopadov, ki divjajo po svetu, večje kot kdaj koli prej, VS OZN pa večine od njih še ni uspelo obravnavati. »Zato je Slovenija v času svojega predsedovanja sprožila odprto razpravo o vodenju za mir. Odzvalo se je več kot 90 visokih predstavnikov držav članic, kar jasno ponazarja pomembnost teme, njeno aktualnost in zaupanje držav članic v slovensko predsedstvo,« je povedal premier. Izrazil je ponos, da bo VS OZN sprejel predsedniško izjavo o vodenju za mir in izjavo, ki potrjuje zavezo vseh držav članic, zlasti članic VS, da je OZN edini varuh miru. »Storili bomo vse, kar je v naši moči, da bi v tem smislu okrepili OZN in zlasti VS OZN.«
»Pogosto slišimo kritike, da pri obravnavi različnih konfliktov uporabljamo dvojna merila. Zato v Sloveniji za vse konflikte vedno uporabljamo ista načela, norme in standarde, ne glede na to, ali gre za vojno v Ukrajini, v Gazi, situacijo na Zahodnem bregu ali v Sudanu,« je poudaril premier dr. Golob. Dodal je, da bo zato Slovenija prvič v času našega predsedovanja odprla razpravo o vseh treh najnevarnejših konfliktih, s katerimi se soočamo, hkrati in pod istimi standardi. »Morda se zdi sprejetje predsedniške izjave majhen korak, vendar se vsak maraton začne s prvim korakom,« je povedal premier.
Predsednik vlade dr. Robert Golob je med razpravo o Voditeljstvu za mir imel tudi govor v imenu Slovenije. Povedal je, da Slovenija že od začetka našega članstva v VS OZN opaža postopno, a vztrajno zmanjševanje moči pravil, ki smo jih gradili od druge svetovne vojne naprej. Še več, nesposobnost odločnega odziva na velike konflikte, kot so tisti v Gazi, Ukrajini in Sudanu. To je Slovenijo tudi spodbudilo k oblikovanju dogodka Voditeljstvo za mir.
Premier je govor začel z vojno v Ukrajini, ki je očitna kršitev Ustanovne listine OZN. »Če bomo to agresijo pustili mimo, bomo odprli vrata številnim podobnim vojnam po vsem svetu. V primeru Ukrajine branimo Ustanovno listino, ki predstavlja temelj organizacije,« je povedal premier.
Nadaljeval je z razmerami v Palestini. »Ni dovolj močnih besed, s katerimi bi opisali katastrofo, ki se na zasedenih palestinskih ozemljih odvija že leta, ne le od 7. oktobra lani. Nesprejemljivo je, da kljub vsem grozodejstvom, storjenim palestinskemu ljudstvu, in štirim zadnjim resolucijam, Varnostni svet ni mogel odločno posredovati, da bi ublažil njihovo trpljenje. Prav tako ne osvoboditi talcev.« Dodal je, da se v času, ko sedimo v OZN, na okupiranem Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu nasilje in razčlovečenje Palestincev povečujeta. »Vse to nas oddaljuje od rešitve dveh držav z Izraelom in Palestino, ki živita drug ob drugem v miru in varnosti.«
Premier dr. Golob se je v govoru dotaknil tudi vojne v Sudanu, kjer je humanitarna katastrofa, ki jo je povzročil človek. »Znašli smo se na robu še enega genocida v Darfurju in neuspeha naše kolektivne zaveze „Nikoli več“. Humanitarne razmere so izjemno slabe, saj se širijo lakota, pomanjkanje dostopa do osnovne zdravstvene oskrbe in izredno nevarne delovne razmere za humanitarne delavce,« je delaj premier.
»Slovenija si prizadeva biti pošten posrednik, gradnik mostov in soglasja med državami. Naša politika temelji na vrednotah in načelih OZN. Kar smo se zavezali v kampanji za mesto nestalne članice VS OZN, skušamo uresničiti. Prizadevamo si, da bi za vse konflikte uporabljali enake standarde,« je poudaril premier dr. Golob. »Nacionalni interesi se prepogosto postavljajo pred skupne vrednote in načela. Če bi si vsi bolj prizadevali, da bi dali prednost našim skupnim interesom, bi bil svet boljši,« je povedal.
Spomnil je na posledice uspešnega delovanja VS OZN v primeru Liberije, Vzhodnega Timorja in Sierra Leone. Opozoril je, da je bilo lani na svetu ubitih največ civilistov, rekordno število humanitarnih in zdravstvenih delavcev ter novinarjev. »To je popolnoma nesprejemljivo. VS OZN nosi svoj del odgovornosti.«
Opozoril je, da so zaradi polarizacije, pomanjkanja solidarnosti in geopolitične tekmovalnosti med najmočnejšimi članicami, Združeni narodi vse bolj odrinjeni na stranski tir na račun dvostranske ali regionalne diplomacije. Opozoril je, da je ta trend treba obrniti. »Ponovno moramo vzpostaviti zaupanje v OZN. Prizadevati si moramo za vzpostavitev učinkovitega in ustreznega VS OZN, ki bo ustrezal današnjemu svetu. Stalne članice imajo v skladu z Ustanovno listino ZN v zvezi s tem posebno odgovornost,« je povedal.
VS OZN mora svoje pristojnosti izvajati z večjimi ambicijami glede preprečevanja konfliktov in imeti večjo vlogo pri dejavnostih za vzpostavljanje miru, ki vključujejo vse vidike sistema OZN.
Premier dr. Golob je zaključil z besedami, da so načela multilateralizma danes enako pomembna, kot so bila pred 79 leti. »Danes smo se lahko združili okoli predsedniške izjave. Gradimo na teh temeljih in ponovno spodbudimo skupno delo za boljši, miroljubnejši in bolj človeški svet.«
Po najnovejšem izbruhu nasilja se je Varnostni svet sestal na nujnem zasedanju in…
Poudarki delovanja Slovenije v Varnostnem svetu OZN septembra 2024…
Predsednik vlade dr. Robert Golob je predsedoval seji Varnostnega sveta na visoki ravni o Gazi, pri čemer…