Skupna izjava za javnost članic Varnostnega sveta, podpisnic izjave o skupnih zavezah za načela glede žensk, miru in varnosti

Izjavo je danes prebrala Tanja Fajon, podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije:

Članice Varnostnega sveta, podpisnice izjave o skupnih zavezah za načela glede žensk, miru in varnosti (WPS), in sicer Ekvador, Francija, Gvajana, Japonska, Malta, Republika Koreja, Sierra Leone, Švica, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike ter naša država, Slovenija, ponovno izražamo najglobljo zaskrbljenost ob poslabšanju razmer za ženske in deklice v Afganistanu.

Pri zagotavljanju možnosti za miren, stabilen, napreden in vključujoč Afganistan, vključno z razvojem države na dolgi rok, so afganistanske ženske nepogrešljive. Kljub temu so talibani sprejeli številne ukrepe, uperjene proti ženskam in deklicam, s katerimi močno omejujejo njihovo polno, enakopravno, smiselno in varno sodelovanje na vseh področjih gospodarskega, kulturnega, družbenega ter političnega in javnega življenja.

Kljub resolucijama Varnostnega sveta 2593 (2021) in 2681 (2023) zatiranje in kršenje človekovih pravic žensk in deklic po vsej državi traja že več kot 1100 dni. Takih razmer ni nikjer drugje na svetu.

Afganistan je država pogodbenica različnih instrumentov o človekovih pravicah, zato ga zavezujejo ustrezne mednarodne obveznosti in zaveze, ki jih mora spoštovati, vključno s Konvencijo o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk. Te zaveze morajo spoštovati vse strani v Afganistanu. Sistematično in vsestransko omejevanje uresničevanja človekovih pravic žensk in deklic lahko predstavlja preganjanje zaradi spola in se mora nemudoma končati.

Ponovno obsojamo sprejetje več kot 70 talibanskih odlokov in odredb, ki omejujejo pravice žensk in deklic, vključno s prepovedjo izobraževanja žensk in deklic od šestega razreda dalje ter kodifikacijo in razširitev številnih takih omejitev s t. i. zakonom o spodbujanju kreposti in preprečevanju pokvarjenosti. Ta odločitev in izvršilna pooblastila, ki jih imajo inšpektorji, širijo in poglabljajo že tako nedopustne omejitve pri uresničevanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin žensk in deklic, vključno s tem, da jih popolnoma izključujejo iz javnega življenja, saj utišajo njihove glasove.

Ti ukrepi talibanov še dodatno ovirajo prizadevanja za izboljšanje življenja Afganistancev s krepitvijo sodelovanja med talibani in mednarodno skupnostjo.

Talibane ponovno pozivamo, naj nemudoma opustijo vse diskriminatorne politike in prakse, ki omejujejo uresničevanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin žensk in deklic v Afganistanu, vključno s tistimi na področju izobraževanja, zaposlovanja ter svobode gibanja in izražanja. Poleg tega poudarjamo pomen dela posebnega poročevalca za položaj človekovih pravic v Afganistanu in pozivamo talibane, naj mu omogočijo, da bo lahko v celoti izvrševal svoje naloge. Pozivamo vse države članice, da uporabijo svoj vpliv in se nam pridružijo pri nujnem pozivu za končanje tovrstnih diskriminatornih politik in praks. Pri vseh relevantnih razpravah v Varnostnem svetu glede razmer v Afganistanu priporočamo razmislek o vseh omejitvah za ženske in deklice.

Prav tako bomo od generalnega sekretarja Organizacije združenih narodov zahtevali, naj zagotovi, da se o omejitvah za ženske in dekleta razpravlja z vsemi afganistanskimi političnimi akterji, tudi s talibani. Afganistanske ženske naj sodelujejo pri posvetovanjih ter prispevajo in vsebinsko sodelujejo, kot to zahtevajo resolucije Varnostnega sveta in priporoča neodvisna ocena posebnega koordinatorja za skladen pristop med političnimi, humanitarnimi, človekovimi pravicami in razvojnimi akterji. Vse deležnike spodbujamo k enakemu ravnanju.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo
I feel SLOVENIA