Skupna izjava za medije o podnebju, miru in varnosti ter mirovnih operacijah OZN

Veleposlanik Samuel Žbogar, predstavnik Slovenije v Varnostnem svetu OZN, je danes prebral naslednjo izjavo:

Varnostni svet se bo danes sestal na odprti razpravi o mirovnih operacijah OZN. Francija, Gvajana, Japonska, Malta, Mozambik, Republika Koreja, Sierra Leone, Slovenija, Švica, Združene države Amerike in Združeno kraljestvo želimo poudariti, kako pomemben je celosten pristop glede vprašanj podnebja, miru in varnosti v okviru mirovnih operacij OZN.

Če želimo, da bodo mirovne operacije OZN uspešno izpolnjevale svoja pooblastila, je treba upoštevati tudi podnebne spremembe. Ob tej priložnosti želimo poudariti tri ključne vidike.

Prvič, zaradi podnebnih sprememb in degradacije okolja se povečuje tveganje za mednarodni mir in varnost. Nestabilne države in skupnosti ter tiste, ki se znajdejo v konfliktu, so med najbolj občutljivimi za vplive podnebnih sprememb. Za povečanje učinkovitosti mirovnih operacij OZN je bistveno, da se v oceno tveganja, spremljanje stanja, načrtovanje ukrepov, poročanje in izvajanje pooblastil po potrebi vključijo tudi okoljski in podnebni varnostni vidiki, ki temeljijo na dejstvih. Ocenjevanje in obvladovanje tveganja morata biti vključujoča in celovita ter morata upoštevati vidik spola, da so torej vključene potrebe vseh prizadetih skupnosti in da se zagotovi vzdržnost ukrepov za ohranjanje miru.

Svetovalci za podnebno varnost v mirovnih operacijah OZN lahko igrajo pomembno vlogo pri opredelitvi tveganja in usmerjanju misij in organov držav gostiteljic glede praktičnih ukrepov, ki jih je mogoče uveljaviti. Ponovno pozivamo k imenovanju posebnega predstavnika OZN za podnebje, mir in varnost, ki bi se na podlagi dejstev lahko odzival na učinke podnebnih dejavnikov v povezavi s konflikti.

Drugič, menimo, da lahko mirovne operacije OZN zmanjšajo dodatno tveganje, ki ga v primeru konfliktov prinašajo podnebne spremembe. V sodelovanju z državami gostiteljicami in ekipami OZN v posameznih državah lahko mirovne operacije prispevajo k oblikovanju ukrepov prilagajanja in blaženja ob upoštevanju značilnosti konfliktov na eni strani ter ukrepov obvladovanja in preprečevanja konfliktov ter vzpostavljanja miru ob upoštevanju podnebnih vidikov na drugi; tako se ob prizadevanjih za mir in varnost krepijo tudi učinki okoljskih ukrepov.

Upoštevanje negativnih učinkov podnebnih sprememb v mandatih misij UNMISS, MINUSCA, MONUSCO in UNFICYP – torej misij, ki danes obsegajo 75 odstotkov vsega v mirovnih operacijah razporejenega osebja – pomeni bistven prispevek pri doseganju zastavljenih ciljev.

In tretjič, mirovne operacije OZN se morajo prilagoditi, da bi zagotovili njihovo operativno učinkovitost in sposobnost izvajanja nalog, tudi zagotavljanje varnosti civilnega prebivalstva. Vse to zahteva skrbno ocenjevanje in načrtovanje.

Poudariti želimo pomembnost strategije oddelka OZN za operativno podporo »Pot naprej: okoljska strategija v mirovnih operacijah 2023–2030«. Dobro upravljanje virov prispeva k pozitivni zapuščini v državah gostiteljicah in tako krepi učinke prizadevanj OZN onkraj temeljnega delovanja misij.

Na koncu izrekamo pohvalo državam, ki so prispevale vojaške in policijske enote (T/PCC), za njihovo iznajdljivost, strokovnost in predanost pri prilagajanju delovanja in zmogljivosti tako, da so bile misije učinkovite tudi v okoljih, v katerih je vse bolj čutiti vpliv podnebnih sprememb.

Danes tu potrjujemo pripravljenost, da nadaljujemo s prizadevanji za uveljavljanje sistematičnih, učinkovitih, vključujočih in na dokazih temelječih ukrepov na področju podnebja, miru in varnosti v okviru mirovnih operacij OZN.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo
I feel SLOVENIA