Slovenija si prizadeva, da bi bil Varnostni svet usmerjen v rezultate in ukrepanje

Danes je prvi delovni dan predsedovanja Slovenije Varnostnemu svetu OZN. Dan se je začel z delovnim zajtrkom stalnih predstavnikov, ki ga je gostil veleposlanik Samuel Žbogar, predstavnik Slovenije v Varnostnem svetu. Po formalnem sprejetju programa dela za mesec september ga je veleposlanik predstavil na novinarski konferenci ter podrobneje opisal slovenske načrte in glavne dogodke.

Veleposlanik je v uvodnem nagovoru poudaril, da je bila Slovenija tokrat že drugič v svoji zgodovini izvoljena v Varnostni svet. V času od prvega članstva pred 26 leti se je veliko spremenilo tako v Sloveniji kot v mednarodni skupnosti. »Toda nekaj ostaja nespremenjeno, in to je odgovornost Varnostnega sveta za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti v skladu z Ustanovno listino OZN,« je dejal. To je osrednja usmeritev slovenskega predsedovanja, ki se zrcali v našem sloganu »krepimo zaupanje, varujemo prihodnost«. Svetovni red, ki ga gradimo že desetletja, je treba utrditi na način, da ponovno vzpostavimo zaupanje in izkažemo politično voljo.

Slovenija bo septembra organizirala dve odprti razpravi. Prva o mirovnih operacijah OZN, ki bo osvetlila, kako pomembna je enotna politična podpora Varnostnega sveta za uresničevanje njihovih mandatov, bo potekala 9. septembra. Druga odprta razprava z naslovom Voditeljstvo za mir, ki jo bo vodil slovenski predsednik vlade dr. Robert Golob, pa bo 25. septembra v tednu na visoki ravni in bo osrednji dogodek slovenskega predsedovanja.

Razprava bo temeljila na opažanjih Slovenije, da živimo v svetu, ki ga zaznamujejo številni izzivi in grožnje ter največje število oboroženih spopadov doslej, ko se soočamo z rekordno visokim številom žrtev med civilisti, vključno z otroki, humanitarnimi in zdravstvenimi delavci ter novinarji. Z razpravo se bomo odzvali tudi na vse glasnejše pozive članic OZN po krepitvi legitimnosti in relevantnosti Varnostnega sveta. »Svet postaja manj stabilen in manj miroljuben. S spodkopavanjem spoštovanja pravil drsimo v stanje nereda,« je izpostavil veleposlanik Žbogar in dodal, da sta dosledno spoštovanje Ustanovne listine OZN in skladnost z njo predpogoj za ponovno vzpostavitev zaupanja v mednarodni skupnosti. To je tudi vodilo osrednjega dogodka, na katerem pričakujemo refleksijo vodij delegacij o tem, kako bi Varnostni svet v prihodnje lahko deloval bolje ter imel večjo vlogo pri ohranjanju mednarodnega miru in varnosti.

Po obeh odprtih razpravah bo Slovenija organizirala tudi letno srečanje Varnostnega sveta s trojko voditeljev arabskih držav in generalnim sekretarjem Lige arabskih držav. Neformalni interaktivni dialog bo 26. septembra vodila slovenska ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. Na njem bodo govorili o sodelovanju med Varnostnim svetom in Ligo, predvsem pri iskanju miru na Bližnjem vzhodu.

V skladu z mesečnim programom dela bo Varnostni svet razpravljal o mnogih perečih vprašanjih na Bližnjem vzhodu, vključno z razmerami v Gazi, Jemnu, Siriji in Afganistanu, ter v Afriki in drugih regijah po svetu, vključno z Demokratično republiko Kongo, Sudanom in Haitijem. Slovenija pričakuje še druga zasedanja na zahtevo držav članic. V septembrskih razpravah v Varnostnem svetu bodo v ospredju štiri tematske prednostne naloge Slovenije – preprečevanje konfliktov, zaščita prebivalstva v oboroženih spopadih, ženske, mir in varnost ter podnebje, mir in varnost. Ob tem bo Slovenija še naprej dosledno pozivala vse države in strani v sporu, naj vedno in v vseh okoliščinah spoštujejo mednarodno pravo, zlasti mednarodno humanitarno pravo.

Med predsedovanjem Varnostnemu svetu OZN si bo Slovenija prizadevala, da bodo razprave usmerjene v prihodnost, Varnostni svet pa v rezultate in ukrepanje. Spodbujala bo enakopravno udeležbo žensk v razpravah in posebno pozornost posvetila uravnoteženi zastopanosti spolov med poročevalci Varnostnemu svetu. Nenazadnje bo Slovenija s svojim delom na področju preprečevanja konfliktov okrepila tudi skupno pobudo za Novo agendo za mir generalnega sekretarja OZN, ki so jo Sierra Leone, Slovenija in Švica predstavile 21. avgusta.

Čeprav je Slovenija predsedovanje prevzela v času velike nestanovitnosti in čedalje bolj krhke svetovne varnosti, smo prepričani, da lahko Varnostni svet OZN doseže spremembe. Enotnost je pri tem res ključnega pomena in Slovenija si bo prizadevala, da bi jo ponovno obudili.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo