Vojna v Ukrajini: sovražnosti so se močno zaostrile

Od začetka vojne v Ukrajini mineva poltretje žalostno leto. Ob tem sta Slovenija in ZDA kot soskrbnici političnega dosjeja o Ukrajini Varnostni svet pozvali k zasedanju in razpravi o zadnjih dogodkih. Slovenija je ponovila, da je skrajni čas za začetek mirovnega procesa ob sodelovanju obeh strani ter za zagotovitev varnosti in zaščite jedrskih objektov v regiji.

Obsežna ruska agresija v Ukrajini je konvencionalna vojna največjih razsežnosti, kar jih je svet doživel v zadnjih desetletjih, in ima še vedno uničujoče posledice za civiliste in kritično civilno infrastrukturo. Nedavno je Rusija sprožila enega največjih kombiniranih napadov, kar smo jih videli od začetka vojne. V ponedeljek in torek je aktivirala skoraj 300 letalnikov in izstrelkov, usmerjenih na stanovanjske objekte in energetsko infrastrukturo v Ukrajini.

Poleg tega je OZN samo v juliju zabeležil več kot 1200 žrtev med civilnim prebivalstvom, kar predstavlja največji delež smrtnih žrtev mesečno v skoraj dveh letih. »Nesprejemljivo je, da je ta vojna, ki jo je sprožila Rusija, terjala tako veliko število človeških življenj, zato smo dolžni poiskati pot do miru – pravičnega in trajnega miru za Ukrajino in njene prebivalce,« je ob pozivu k začetku mirovnega procesa poudaril veleposlanik Samuel Žbogar.

Slovenija je izrazila zaskrbljenost glede zadnjih dveh incidentov, povezanih z jedrskimi objekti v regiji, še zlasti z jedrsko elektrarno Zaporožje. »Vsak napad na civilni jedrski objekt ali onemogočanje njegovega normalnega obratovanja lahko povzroči nepredstavljivo, dolgotrajno humanitarno in okoljsko katastrofo. Slovenija je pripravljena sodelovati, da tak napad preprečimo,« je sklenil veleposlanik.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo