Sudan: skoraj 25 milijonov ljudi potrebuje humanitarno pomoč

Varnostni svet OZN se je danes sestal, da bi obravnaval vse hujšo krizo v Sudanu. V svojem poročilu VS je generalni sekretar Guterres izrazil globoko zaskrbljenost ob neusmiljenem nasilju, ki ga doživljajo prebivalci Sudana. Slovenija je ponovno poudarila, da tega konflikta ni mogoče rešiti z vojskovanjem. Prednostna naloga mednarodne skupnosti je zagotoviti prenehanje sovražnosti, zaščita civilistov ter varen in neoviran dostop za humanitarno pomoč.

Osemnajst mesecev po izbruhu spopadov med sudanskimi oboroženimi silami (SAF) in silami za hitro podporo (RSF) v Sudanu še vedno vlada nepredstavljivo trpljenje. Prebivalci so podvrženi brutalnemu nasilju, množičnim pobojem, razseljevanju, množičnim spolnim napadom in nasilju na podlagi spola, soočajo se z lakoto in boleznimi, uničena je vsa osnovna in ključna civilna infrastruktura. Kot je v nagovoru v Varnostnem svetu poudaril generalni sekretar Guterres, se „trpljenje iz dneva v dan povečuje, pomoč zdaj potrebuje že skoraj 25 milijonov ljudi.“

Slovenija je poudarila, da se z nadaljnjo zunanjo podporo, zlasti z zagotavljanjem orožja, poglablja trpljenje in podaljšuje pustošenje. „Nedavno obnovljeni embargo OZN na orožje, ki ga je soglasno potrdil Varnostni svet, je treba spoštovati, strogo nadzorovati in izvajati,“ je dejal veleposlanik Samuel Žbogar.

Vse strani je pozval, naj prenehajo s sovražnostmi, in dodal, da se mora spolno nasilje, povezano s konflikti, nemudoma končati. Veleposlanik je vojskujoče se strani spomnil na njihove obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu in pravu človekovih pravic, vključno s tem, da je po mednarodnem pravu prepovedano uporabljati stradanje kot način vojskovanja. Vsi storilci morajo odgovarjati za svoje kršite.

Nepopisna grozodejstva je treba ustaviti, zato potrebujemo usklajeno in odločno ukrepanje. Slovenija je pripravljena podpreti enotne ukrepe za zagotovitev miru v Sudanu.

Zadnje novice

Slovenia building trust Logo
I feel SLOVENIA