Bližnji vzhod: vsi vpleteni bi morali na prvo mesto postaviti takojšnjo umiritev razmer in diplomacijo
Po najnovejšem izbruhu nasilja se je Varnostni svet sestal na nujnem zasedanju in…
Varnostni svet OZN je danes razpravljal o razmerah na Bližnjem vzhodu, vključno s palestinskim vprašanjem, pri čemer je bil poudarek zlasti na izvajanju resolucije 2720, ki je bila sprejeta decembra 2023. Resolucija daje mandat za vzpostavitev mehanizma in koordinatorja za povečanje humanitarne pomoči in obnovo Gaze.
Slovenija je ponovno poudarila, da humanitarna pomoč še ni zagotovljena v dovolj velikem obsegu in da je treba v Gazi nadaljevati z večstopenjskim pristopom: zagotoviti trajno prekinitev ognja, obnoviti osnovne storitve, zagnati časovno omejen politični proces in uresničiti rešitev dveh držav ter začeti obnovo.
Sigrid Kaag, višja koordinatorka za humanitarno pomoč in obnovo v Gazi, je VS poročala skupaj z izvršnim direktorjem Agencije OZN za projektne storitve (UNOPS) Moreiro da Silvo. »Z okrevanjem in obnovo Gaze ne bi smeli čakati. Hitrost in naravo tega procesa bodo sicer narekovale politične razmere, vendar je treba otrokom omogočiti šolanje, zagotoviti je treba zdravstveno varstvo in začeti graditi stanovanja,« je izpostavila Kaag.
Veleposlanik Samuel Žbogar je v svoji izjavi opozoril, da devet mesecev po sprejetju resolucije 2720 njen glavni namen – pospešiti dostavo humanitarne pomoči v Gazo – ni izpolnjen.
»V Gazi se izzivi še naprej kopičijo: od napadov na domnevno varna zavetišča in konvoje, ukazov za evakuacijo, nezanesljive preskrbe s hrano in bolezni do razpada javnega reda in miru ter uničenja osnovne infrastrukture. Ostro obsojamo nedavni napad na šolo UNRWA, ki se je uporabljala kot zavetišče,« je dejal veleposlanik in pozval k neovirani dostavi humanitarne pomoči ter odprtju in delovanju vseh mejnih prehodov.
Poleg tega je Slovenija ponovno opozorila, da je treba odpraviti občutek nekaznovanosti ob kršitvah mednarodnega humanitarnega prava. Nesprejemljivo je, da pred očmi mednarodne skupnosti prihaja do ubijanja, pohabljanja, bombardiranja, stradanja in razseljevanja civilistov. »Ko obstaja politična volja, je civiliste mogoče zaščititi in poskrbeti zanje,« je sklenil slovenski veleposlanik.
Po najnovejšem izbruhu nasilja se je Varnostni svet sestal na nujnem zasedanju in…
Poudarki delovanja Slovenije v Varnostnem svetu OZN septembra 2024…
Predsednik vlade dr. Robert Golob je predsedoval seji Varnostnega sveta na visoki ravni o Gazi, pri čemer…